Szukając jakiegoś taniego i dość "sensownego" sposobu prezentacji obrazów 3D trafiłem na ten. Może nie będę opisywał dlaczego inne sposoby odrzuciłem, przyjmijmy na razie, że uparłem się na ten i chcę dowiedzieć się więcej. Jeżeli chodzi o same sposoby anglifowe i anaglifowo-podobne to Dolby 3D odpadł ze względu na koszt okularów; ColorCode 3D ("żółto"-"niebieski") mimo w miarę odwzorowanych barw, granatowy za bardzo dominuje widzenie, przekłamuje i męczy oko...
Ale natrafiłem na dość ciekawe zastosowanie technologi anaglifowej, które zrodziło u mnie kilka pytań. Mianowice INFICOLOR 3D firmy
TrioViz, stosują w okularach barwy nazywane przez angielską Wikipedię "complex magenta" i "complex green" (są to inne odcienie niż ogólnie znany zielony-magenta, dodatkowo filtry są założone na "odwrotne oczy").
Angielska Wikipedia również twierdzi, że kolory w tym 3D są raczej "mile naturalne" z doskonałym zachowaniem odcieni skóry.
Zaintrygowało mnie to i zacząłem kopać dalej, niestety znalezienie czegokolwiek po polsku an ten temat było prawie nie możliwe, po za jedną opinią:
http://hdtvpolska.com/topic/27538-inficolor-w-grach-3d-wtf-to-jest-anaglif/ wrote: |
Inficolor w grach 3D - WTF?! To jest anaglif?
Słuchajcie bo zgłupiałem. Jeżeli mamy np. w Batmanie czy Assassinie do wyboru 3D zwykłe albo... Inficolor na PS3 to to jest normalny anaglif? Bo jakoś wcześniej nie rzuciło mi się to w oczy (ta nazwa...). No ale to musi być anaglif bo co? |
I z niej wywnioskowałem, że ktoś miał już styczność z tym "czymś" i nawet nie zauważył, że to anaglif?
Niestety mimo "prostoty" zauważyłem że firma opyla plastikowe okulary po blisko 30 Euro (zgroza!), są również dostępne papierowe na zagranicznych serwisach (ebay, amazon), jednakże w zagranicznych cenach.
Czym i jak bardzo różnią się filtry tych okularów od zwykłych "zielony-magenta", bo wygląda na to, że tylko kolorem? Oraz czy ktoś zna parametry tych kolorów?
Bo mimo, że producent na wszystkich grafikach zabarwia szkła na lekki odcień "że niby jak w dolby":
To na realnych zdjęciach filtry wyglądają typowo anaglifowo:
Czy orientujecie się mniej więcej czy jakiś producent byłby w stanie zrobić partię papierowych okularów z takimi "szkłami"?
Czy w jakimś programie w stylu StereoMovie Maker, jest możliwość renderowania filmu z kolorami pod INFICOLOR, ewentualnie, z możliwością samodzielnego ręcznego definiowania koloru filtrów do anaglifu?
Oraz czy ktoś z was miał z tym styczność i jak wygląda efekt korzystania z tego, czy warto? Bo brzmi zachęcająco. I o ile ten efekt jest lepszy od zwykłego "zielony-magenta"?